Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bartík se prezidentu Zemanovi omluví za slova o rakovině. Odškodné ale zaplatit nechce

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se omluví prezidentu Miloši Zemanovi za zákeřné zveřejnění nepravdivých informací o jeho zdravotním stavu těsně před prezidentskými volbami. Omluvu musel Bartíkovi přikázat soud, sám v sobě tolik slušnosti nenašel.

Soudce Radek Malenovský v rozhodnutí uvedl, že Bartík musí zaslat prezidentovi doporučený dopis ve znění, že se mu omlouvá za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace. Zaplatit by také měl 250 000 korun a náklady řízení.

Proti rozhodnutí podaly obě strany odvolání. Prezident Zeman po Bartíkovi požaduje jako satisfakci za nemajetkovou újmu pět milionů korun. Naopak Bartík chce Zemanovi zaplatit jen 50.000 a odvolal se proti zbylým 250.000 korunám, proti nákladům protistrany ve výši 100 000 korun a také proti soudnímu poplatku 50 000 korun.

Bartík sdělil, že se zatím podle rozsudku písemně “panu inženýrovi” omluví, a pošle mu, respektive na účet klokánků, 50.000 korun. Je to jedno procento z pěti milionů, které žádá Zeman. „Je tedy možné, že odvolací soud finanční satisfakci zvýší, pokud uspěje s odvoláním Ing. Zeman, nechá ji v současné výši, nebo ji sníží, pokud uspěju s odvoláním já,“ uvedl Bartík.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Zdůvodnil to tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom Zeman je. Později informace z webu stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní odezvu. Čas ukázal, že všechna Bartíkova slovy byla lež.