Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zákaz klecových chovů

Prezident podepsal zákaz klecových chovů slepic, v Česku skončí od roku 2027

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o ochraně zvířat proti týrání, která přináší několik pozitivních změn. Tou hlavní je zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, zvýší se také pokuty za týrání zvířat a drezura některých zvířat v cirkusech bude zakázána. O podpisu informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Zákazu klecových chovů nosnic prosadil Parlament přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle něj tato změna znevýhodní české farmáře a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí. Podle Tomana je k zamýšlenému efektu třeba zákaz chovu nosnic v klecích prosadit v celé EU.

Iniciátoři zákazu tohoto způsobu průmyslového velkochovu argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a trpí stresem a deprivací. Poukazovali také na to, že k zákazu už přistoupily například Německo a Rakousko a že obchodní řetězce samy chtějí od prodeje vajec z klecových chovů odstoupit k roku 2025.

Součástí novely je také kompenzace majitelům již zakázaných kožešinových farem. Chovatelé mohou počítat s odškodněním 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku.

Novela zároveň zvyšuje pokuty za týrání zvířat až na jeden milion korun. Minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách, tedy v chovech zaměřených na zisk, je novelou stanovena na 5000 korun a 10.000 korun podle míry provinění. Důvodem je nedávné zpřísnění trestů vězení za tyto zločiny.

Poslední novinkou je zákaz drezury lidoopů, šelem a dalších druhů volně žijících zvířat v cirkusech a podobných zařízeních.