Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Trump by neměl být trapný a přiznat porážku, míní prezident Zeman

Prezident USA Donald Trump by měl podle českého prezidenta Miloš Zemana přiznat porážku a umožnit svému nástupci Joe Bidenovi převzít Bílý dům. Trumpova snaha označovat se za vítěze amerických voleb je podle Zemana trapná. Prezident to uvedl v obsáhlém rozhovoru pro server Parlamentní listy.

„Ať je volební legislativa jakákoli, je tam možné udělat určitý počet kroků, ať už jde o přesčítání hlasů tam, kde byl rozdíl minimální, anebo obrácení se na soud. Sám se domnívám, že by bylo daleko rozumnější to vzdát, nebýt trapný a umožnit novému prezidentovi, aby se ujal své funkce,“ vyjádřil se Zeman k chování Donalda Trumpa po skončení prezidentských voleb.

Po vyhlášení výsledků se republikán Trump opakovaně označil za vítěze voleb, byť čísla ukazovala a ukazují, že vítězem je jeho demokratický protikandidát Biden. Tomu také prezident Zeman již oficiálně pogratuloval k vítězství.

Svá slova Zeman pronesl i přesto, že se před minulými prezidentskými volbami v USA řadil mezi Trumpovy podporovatele. Když mu v roce 2016 gratuloval ke zvolení, poznamenal mimo jiné, že ho prý „političtí oponenti nazývali ‘českým Donaldem Trumpem’”.Volební výsledky v USA však hovoří jasně a důležitou součástí je demokracie respektovat vůli většiny.