Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo se muselo Šarapatkovi omluvit za Zemana. Podalo stížnost Ústavnímu soudu

Ministerstvo financí podalo ústavní stížnost proti verdiktu, na jehož základě se muselo omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Soudem nařízenou omluvu zveřejnilo ministerstvo v září na svém webu a také ji Šarapatkovi poslalo. Omluvu nařídil loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 1, jeho verdikt letos v únoru potvrdil pražský městský soud. Nejvyšší soud pak odmítl dovolání ministerstva financí.

Ministerstvo na důvod stížnosti uvedlo, že dlouhodobě zastává právní názor, že veřejný projev prezidenta republiky by neměl být z právního hlediska považován za nesprávný úřední postup podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Omluvit se muselo ministerstvo financí, protože prezidenta přímo zažalovat nelze.

„Z těchto důvodů MF podalo stížnost k Ústavnímu soudu, protože považuje do budoucna za potřebné, aby byla otázka právního posouzení odpovědnosti za výroky prezidenta republiky definitivně vyjasněna. Důvodem pro podání stížnosti naopak není (v případě ústavní stížnosti ani nemůže být) další meritorní polemika ohledně pravdivosti žalovaných výroků na adresu pana Šarapatky,“ uvedlo ministerstvo financí.

Prezident Zeman v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že svého někdejšího poradce Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Právě výrok o tom, že byl Šarapatka „vyhozen pro neschopnost”, se stal předmětem sporu.

Šarapatka byl Zemanovým poradcem v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně zaměřené proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle své žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj Zemana ve vztahu ke kauze Olovo.