Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

TOP 09 chce Zemanovi sebrat 18 milionů z rozpočtu Hradu a použít je na podporu kultury

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová oznámila, že předloží pozměňovací návrh k zákonu o státním rozpočtu, který by snížil rozpočet Kanceláře prezidenta republiky. Úspory v celkové výši necelých 18 milionů TOP 09 navrhne ve třech oblastech – snížení platu kancléře bez bezpečnostní prověrky, úprava rozpočtu na zahraniční cesty, který KPR loni nevyčerpala a také omezení problematických prací v lánské oboře.

„Prezident Zeman se nechal slyšet, že umělci vytvořili svá nejkrásnější díla, když byli hladoví. S takovým zlehčováním velmi vážné situace, ve které se celá kulturní scéna nyní nachází, naprosto nemohu souhlasit. Navíc jsem přesvědčena, že v době, kdy je celá země zasažena krizí v důsledku letošní pandemie, by měl prezident jít příkladem a zrušit výdaje, které nejsou nezbytné. Proto jsem připravila návrh, kterým škrtáme z rozpočtu Kanceláře prezidenta necelých 18 milionů korun a navrhujeme, aby byly použity na pomoc české kultuře,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně TOP 09 dodává, že pokud prezident neví, kde ušetřit, ráda mu poradí. „Co třeba snížit výdaje na zahraniční cesty, které v minulém roce ani z poloviny nevyčerpal? Zvlášť nyní, když můžeme předpokládat, že kvůli pandemii COVID-19 nebude řada cest vůbec uskutečnitelná, podobně jako letos. Také nevidím důvod, proč by měl kancléř pobírat plný plat a vysoké odměny, když nemůže část své práce kvůli chybějící prověrce vůbec vykonávat. A snad bychom mohli odložit i některé práce v Lánské oboře, zvlášť když s podobnými projekty byly v minulosti spojené pochybnosti o manipulaci veřejných zakázek a letos dokonce byly vzneseny tři obžaloby.“

Kancelář prezidenta republiky se k návrhu TOP 09 vyjádřila prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka. „TOP 09 už dlouhá léta jako typický politický trpaslík nemá jiný program, než okopávání Hradu a vlády,“ konstatoval mluvčí.