Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Piráti vyzvali ministra zahraničí, aby Zemanovu poradci Nejedlému odebral diplomatický pas

Poslanec České pirátské strany a místopředseda sněmovního zahraničního výboru  Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby odebral diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému. Ten se totiž i přes koronavirus chystá na jednání do Moskvy. O čem a s kým bude jednat nechce prozradit, spekuluje se však o tom, že Nejedlý chce v Rusku řešit stamiliardovou zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Ministr zahraničí Petříček nebyl o plánované cestě dopředu informován, což vyvolalo další otázky ohledně skutečného účelu cesty. Podle Petříčka by měl být diplomatický pas využívám pouze k pracovním účelům spojeným s výkonem funkce, kvůli které byl vystaven. „Proto předpokládám, že budu informován o obsahu cesty. Stejně tak by měla kancelář prezidenta objasnit cíl návštěvy i veřejnosti,“ uvedl ministr.

„Vyzývám ministra zahraničí, aby odebral Martinu Nejedlému diplomatický pas. Pokus letět do Moskvy soukromým letadlem za peníze občanů a odmítnout sdělit, o čem se tam budou na nejvyšších místech bavit, považuji za skandální jednání,“ vyzval Petříčka poslanec Lipavský. Poznamenal také, že „v situaci, kdy se na premiérské úrovni zástupci České republiky a Ruské federace nesešli přes deset let, to považuji za výsměch vůči úřadu premiéra České republiky.“

Podle ministra zahraničí ale není v jeho silách někomu svévolně odebrat diplomatický pas. „K výzvám na odebrání pasu bych chtěl zdůraznit, že je možné jej dotyčnému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestný čin či přečin. Ani jedno z toho se nestalo,“ dodal Petříček. Nejedlému podle mezinárodní zvyklosti vydal diplomatický pas v prosinci 2013 tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout.