Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův poradce Nejedlý se vrátil z Moskvy, prezidentu Putinovi předal pozvání do Prahy

Prezidentův poradce Martin Nejedlý se vrátil z několikadenní zahraniční cesty do Ruska. Cesta se uskutečnila z pověření Miloše Zemana a v Moskvě se Nejedlý setkal se spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina. Hlavním tématem jednání byla příprava odloženého setkání obou prezidentů.

Nejedlý sice po svém návratu nesdělil všechny podrobnosti ke schůzce, ale prozradil, že jednal s jedním z hlavních Putinových poradců, zahraničně-politickým expertem Jurijem Ušakovem.

„Hlavní téma jednání se zástupcem administrativy prezidenta Ruské federace bylo příprava setkání obou prezidentů, které mělo proběhnout v květnu letošního roku a muselo být zrušeno,“ informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Setkání by se mohlo uskutečnit v první polovině příštího roku.

Zeman se měl s Putinem setkat už letos při oslavách výročí konce druhé světové války, prezident ale nakonec kvůli pandemii do Ruska neodletěl.

Ze zápisu schůzky (který ovšem vznikl až na Pražském hradě, neb cesty do Moskvy se neúčastnil žádný z českých diplomatů, a neměl jej tedy kdo sepsat) vyplývá, že Ušakov velmi chválil českého prezidenta Zemana. „Jurij Ušakov konstatoval, že ruská strana, jakož i osobně ruský prezident, dlouhodobě oceňuje konstruktivní přístup prezidenta Zemana obecně k česko-ruským vztahům. Ruský prezident je připraven i nadále zachovat živou česko-ruskou relaci na úrovni prezidentů,“ citoval Ušakovova Nejedlý.

Spekulace o tom, že se Nejedlý v Moskvě měl věnovat tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, prezidentův poradce odmítl. Popřelo to i tiskové středisko Rosatomu, podle kterého žádná plánovaná setkání zástupců Rosatomu a české delegace nebyla.