Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsnu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dosavadního náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu. Někdejšího ministra Nečasovy vlády Zemanovi navrhla vláda, v čele antimonopolního úřadu nahradí Petra Rafaje, který ke dnešnímu dni ve funkci předčasně skončil.

Petr Mlsna po svém úspěchu ve výběrovém řízení na předsedu antimonopolního úřadu jmenoval jako svůj hlavní cíl obnovení důvěryhodnosti instituce v odborných kruzích i u veřejnosti. Chce toho dosáhnout změnou v obsazování rozkladových komisí, slíbil také intenzivnější komunikaci s protikorupčními organizacemi i médii a veřejností.

„Četl jsem od jednoho novináře, že váš úřad je nejmocnější institucí v zemi. Trochu bych ubral, ale přiznávám, že je to mocná instituce. A je to tak dobře,“ řekl Miloš Zeman po jmenování nového předsedy ÚOHS. Mlsnovi popřál, aby se nenechal odradit „nejrůznějšími lobbisty, kteří za vámi budou chodit jeden za druhým a budou vás přesvědčovat o své poznané pravdě“. „Poznaná pravda je vaše,“ dodal prezident.

Do výběrového řízení na předsedu ÚOHS se přihlásilo jedenáct lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Mlsna získal 86 z 90 bodů, což bylo nejvíce. Za ním skončili bývalý místopředseda úřadu Michal Petr, který získal 82 bodů, a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta s 81 body. Mezi přihlášenými byl i odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO).