Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Babiš chce přesvědčit prezidenta, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Prezident v úterý sdělil ministryni financí Aleně Schillerové (ANO), že pokud dostane balíček k podpisu, využije své ho práva veta. Je nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a časové omezení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky. Vadí mu také zvýšení daňové slevy a rozpočtová náročnost změn.

„Oznámil jí, že se rozhodl vetovat daňový balíček, a to především z důvodu zvýšení daňové slevy na poplatníka, která podle názoru prezidenta republiky výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu,“ informoval na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vadí mu také zvyšování daňové slevy a rozpočtová náročnost navrhovaných změn.

„Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit,“ řekl dnes Babiš v rozhlasovém rozhovoru. Věří, že Zemana přesvědčí. „Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo,“ prohlásil premiér.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Prezidentovi vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

K podmínce prezidenta Zemana, aby zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent bylo na dva roky, Babiš dříve uvedl, že jde jen o politický slib prezidentovi. V návrhu ale tento časový limit není. Daňový balíček nyní poputuje do Senátu, který o něm bude jednat 10. prosince.