Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministryně financí Schillerová chce s prezidentem znovu mluvit o daňovém balíčku

Prezident Miloš Zeman minulý týden oznámil, že se chystá vetovat vládní daňový balíček, který by měl Senát projednávat 10. prosince. Prezidentovi se nelíbí časově neomezená úprava daní z příjmu a také zvýšení daňové slevy na poplatníka. Prosazené úpravy chce ministryně financí Alena Schillerová (ANO) prezidentovi znovu vysvětlit a doufá, že Miloš Zeman svůj postoj k daňovým změnám přehodnotí.

Senátní hospodářský výbor balíček ve středu balíček podpořil s tím, že sazby daně z příjmů fyzických osob budou po zrušení superhrubé mzdy 15 a 23 procent. Slevu na poplatníka chce zvýšit jen o 3000 korun na 27.840 korun ročně.

Kraje a obce by kvůli zrušení superhrubé mzdy měly podle výboru dostat vyšší podíl na výnosech daní, získaly by tak zhruba 20 miliard korun ročně. Sazby daně nechal výbor beze změn tak, jak to ve Sněmovně prosadily zejména ANO a ODS. Slevu na poplatníky upravil výbor přes nesouhlas Schillerové.

Senát se bude daňovými úpravami zabývat 10. prosince. O den dříve je mají projednat ještě výbory ústavně-právní a pro veřejnou správu. Prezident Zeman v úterý oznámil, že se rozhodl daňový balíček vetovat. Důvodem je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Současně prezident kritizuje, že daňové změny nejsou v zákoně ohraničeny dvěma lety, jak se prezident domluvil s premiérem Andrejem Babišem (ANO).