Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý prezident Klaus dostane pokutu 3 tisíce korun za nenošení roušky na veřejnosti

Bývalý prezident Václav Klaus dostane podle České televize v nejbližších dnech od pražské hygienické stanice rozhodnutí o pokutě 3000 korun za nenošení roušky na veřejnosti. Klaus byl na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu při oslavách výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě.

Policie tehdy uvedla, že na Národní třídě zadokumentovali několik lidí bez zakrytých dýchacích cest, mezi kterými byla i jedna veřejně známá osoba. „Toto možné přestupkové jednání oznámí policie správnímu orgánu,“ dodali tehdy policisté na twitteru.

Klaus nicméně bez roušky na veřejnosti vystoupil opakovaně. Nevzal si ji ani na připomínku výročí 28. října. „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal to, co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat,“ uvedl tehdy v rozhovoru.

Podle exprezidenta Klause je koronavirus pouhým nástrojem přeměny světa. Lidé, kteří nosí roušky, jsou podle něj „vítači migrantů“. „Rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik,“ dodal.

Stejná sankce čeká také někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka za to, že 21. října navštívili v Praze na Vyšehradě restauraci, která měla být kvůli šíření koronaviru uzavřena, a vyšli z ní bez roušky. Prymula již dříve připustil, že schůzka byla politická chyba. Faltýnek uvedl, že nechá na hygieně posoudit své prohřešky a v případě pokuty požádá Poslaneckou sněmovnu o vydání k správnímu řízení.