Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko otevře v Jeruzalémě pobočku velvyslanectví, jde o výsledek Zemanova úsilí

V izraelském Jeruzalémě bude otevřena pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. O vzniku úřadu minulý týden jednal minisri zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a se svým protějškem Gabi Aškenazi. V Jeruzalémě, kde má nyní ČR honorárního konzula, tak bude navíc podle ministerstva zahraničí působit jeden diplomat. Pobočka velvyslanectví je v hierarchii diplomatických zastoupení druhý nejvyšší stupeň.

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka je otevření pobočky české ambasády součástí dlouhodobého procesu, během kterého byl v Jeruzalémě otevřen Český dům nebo honorární konzulát. Vznik pobočky ambasády umožnil vývoj na Blízkém východě z poslední doby, kdy se zlepšily vztahy Izraele vůči některým arabským zemím.

Podle bývalého českého velvyslance v Izraeli Michaela Žantovského je otevření pobočky ambasády podstatným krokem, protože jde o součást velvyslanectví. Ukazuje to podle něj dlouhodobě větší vstřícnost české zahraniční politiky vůči Izraeli. Neočekává, že tento krok vyvolá velkou kontroverzi, protože kdysi velmi výbušná problematika diplomatického zastoupení v Jeruzalémě je už v mezinárodním měřítku „odtabuizována“.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že otevření oficiálního diplomatického zastoupení je výsledkem „trvalého úsilí“ Zemana a dalším krokem k přesunu ambasády.

Honorární konzulové, které má ČR v Izraeli ještě v Ejlatu a Haifě, podle ministerstva z titulu své funkce mohou pomáhat českým občanům v nouzi jen v omezeném režimu. Jde o čestnou a neplacenou funkci bez komplexních diplomatických pravomocí, například pro náhradní cestovní doklady tak nyní občané ČR musejí do Tel Avivu, uvedlo. Po vzniku nové úřadovny by mohli žádat i v Jeruzalémě.