Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal premiéra Babiše a ministryni Schillerovou, veto daňového balíčku ještě zváží

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO), kteří mu přišli rozmluvit plánované veto jejich daňového balíčku. Po schůzce šéfka státní kasy oznámila, že prezident ještě zváží, zda bude daňový balíček vetovat. Zeman podle ní ocenil, že Senát upravil navrhované zvýšení daňové slevy na poplatníka.

„Pan prezident mne zplnomocnil, že mohu říci, že zváží to, zda bude zákon vetovat. Každopádně pan prezident je rád, že Senát neodsouhlasil návrh Pirátů na zvýšení daňové slevy na poplatníka,“ uvedla ministryně. Zároveň podle ní Zeman Senátem schválené zvýšení slevy na poplatníka považuje za konkurenční návrh ke zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent. „To byl také důvod, proč řekl, že to uváží,“ dodala ministryně.

Zemanovi vadil pozměňovací návrh Pirátů, který zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka na úroveň průměrné mzdy za předminulý rok, což by v příštím roce znamenalo částku 34.125 korun. Nelíbí se mu také to, že zákon neobsahuje jeho podmínku, aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky.

Podle Schillerové by Zeman byl raději, kdyby omezení na dva roky bylo v zákoně přímo uvedeno. Zároveň ale prezident podle Schillerové akceptuje i závazek premiéra Babiše. Ten na schůzce uvedl, že závazek platnosti změn na dva roky veřejně zopakuje. „Prezident řekl, že věří tomu závazku premiéra, a ten řekl, že pokud bude znovu premiérem, tak udělá vše, abychom se k tomu vrátili,“ uvedla Schillerová.

Pokud upravený návrh schválí i poslanci a podepíše ho Zeman, nahradí superhrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent.