Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon o očkování proti koronaviru a zákon o náhradním výživném

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal dva nové zákony – první z nich se zabývá očkováním proti koronaviru. Stanovuje, že očkování bude hrazeno z pojištění a nebude povinné, občané se budou moci očkovat ve dvou stovkách očkovacích center. Druhým předpisem je zákon o náhradním výživném, podle kterého bude výživné na děti za neplatiče alimentů od poloviny příštího roku platit stát

Vakcíny pro hromadné očkování zakoupí stát na základě objednávky Evropské unie, první dodávka se očekává za dva týdny. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by první očkovací látky měly být schváleny Evropskou lékovou agenturou 21. prosince a do konce roku by se do Česka mělo dostat prvních 9750 dávek.

Návrh zákona předpokládá i odškodnění za případnou újmu způsobenou očkováním. Postupovat se má podle zákona o náhradách za újmu při povinných očkováních. Dobrovolnost očkování a zákaz diskriminace neočkovaných lidi však v zákoně výslovně zakotvena není.

Zákon o náhradním výživném pomůže především matkám samoživitelkám s nezaopatřenými dětmi. Za neplatiče alimentů bude totiž výživné na děti platit od poloviny příštího roku stát, který je bude po dlužnících vymáhat. Úřady práce budou na nezaopatřené dítě vyplácet maximálně 3000 korun měsíčně, a to nejvýše dva roky.

Příjemce náhradního výživného bude muset každé čtyři měsíce dokládat, že má na pomoc státu dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy také to, že rodič – samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně.