Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Andrej Babiš nevyloučil kandidaturu na prezidenta v roce 2023

Premiér Andrej Babiš (66 let) nevyloučil možnost, že se bude v příští volbě, která se má uskutečnit začátkem roku 2023, ucházet o post prezidenta. Vyhýbavými odpověďmi na otázky k možné prezidentské kandidatuře si Babiš podle některých politiků nechává možnost kandidatury jako záložní plán, pokud by se mu nepovedlo v nadcházejících volbách s hnutím ANO uspět. Tedy patrně sestavit koalici.

„Nevyloučit můžeme jenom smrt, bohužel jednou zemřeme,“ odpověděl Babiš v rozhovoru pro CNN Prima News na opakovanou otázku, zda může vyloučit svou kandidaturu na prezidenta. „Já jsem manažer, krizový manažer. Víte, že já neumím mluvit,“ dodal premiér.

Podle sázkových kanceláří je však premiér Babiš jednoznačným favoritem příštích prezidentských voleb. Bookmakeři na něj totiž vypsali poměrně nízký kurz 2,45:1, což znamená, že ze vsazené tisícovky by v případě Babišova zvolení sázející obdržel 2.450 korun. Dalšími možnými kandidát jsou podle sázkových kanceláří bývalý prezident Václav Klaus starší (s kurzem 5,5:1) a generál Petr Pavel (7:1).

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá Babiš v příští prezidentské volbě šanci na úspěch. “Pokud se něco nedá panu Babisovi upřít, tak jsou to jeho osobní ambice a touha »chodit po červených kobercích«. Fakticky má však na triku poměrně zásadní problém týkající se svého střetu zájmů a čerpání peněz z národních zdrojů i evropských dotací nejen pro svůj holding po dobu své účasti ve vládě. .. Jeho touhy tak mohou být i jiný název pro obavy, že jednou to musí celé prasknout a on bude jako každý jiný obyčejný občan v této zemi volán k zodpovědnosti. Já však věřím, že to není o jeho pozici, která mu nyní umožňuje mlžit a zatloukat, ale že vývoj v jeho zásadních kauzách nastane již v tomto roce. Ne všichni se totiž bojí Babiše,” uvedl Bartoš.