Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se nechá očkovat proti koronaviru už v lednu, ale bez přítomnosti kamer

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru v druhé polovině ledna. Využije vakcínu, která bude v té době k dispozici. Prezident v minulosti řekl, že si počká až na vakcínu, která se bude podávat pouze v jedné dávce, svůj postoj ale nakonec přehodnotil. Nyní je k dispozici očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech, podává se ve dvou dávkách.

Zeman se nechá naočkovat v soukromí v druhé polovině ledna. „Absolvuje pravidelnou lékařskou prohlídku, v rámci které se nechá naočkovat vakcínou, která bude k dispozici, takže si nebude vybírat,“ informoval Pražský hrad. Prezident zároveň avizoval, že žádný přímý přenos z jeho očkování nemáme očekávat.

„Nechám se očkovat, ale nebudu dělat žádnou televizní show před kamerami. Počkám si, první jsou zdravotníci a já se pak zařadím mezi všechny ostatní občany,“ uvedl Zeman. „Dnes je moderní neustále něco ukazovat nebo jít příkladem. Tím ale nic nezměníte. Pokud je někdo přesvědčen, že je očkování škodlivé, tak se takový člověk velice těžko přesvědčuje. Pan prezident navíc nikdy nebyl příznivcem spektakulárních akcí tohoto typu,“ dodal Zemanův mluvčí.

Prezident Zeman se v nedávném rozhovoru také ohradil nad tím, aby testy či vakcinace v souvislosti s koronavirem byly povinné. Odůvodnil to tím, že na jaře lidé šili a nosili roušky dobrovolně. „Měli je proto, protože to bylo potřeba. Lidé jsou rozumní a věřím, že sami dojdou k tomu, že očkování je cesta,“ dodal prezident.