Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman pokračuje v boji se Senátem – předsedu Vystrčila nepozval na novoroční oběd

Prezident Miloš Zeman i v novém roce pokračuje v boření tradic, které se týkají setkávání ústavních činitelů. Jeho neláska k Senátu je známa, stejně jako jeho spory se současným předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Prezident už před časem přestal zvát Vystrčila na schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice, letos zůstane jeho místo volné i při tradičním novoročním obědu hlavy státu s předsedy parlamentních komor.

„Plánuje se oběd s předsedou Poslanecké sněmovny, v půli ledna,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na dotaz, zda pozvánku dostal i předseda Senátu Miloš Vystrčil, odpověděl mluvčí lakonicky: „Ne“.

„Pozvánku žádnou nemám. Nepočítám s tím, že bychom spolu obědvali, ani se o to nijak nezajímám,“ reagoval předseda Vystrčil. Naznačil tak, že ani po jeho znovuzvolení předsedou horní komory parlamentu nejsou vztahy s prezidentem zrovna ideální.

S jeho předchůdcem, loni zesnulým Jaroslavem Kuberou (ODS) měl přitom Zeman korektní vztahy. Tedy až do doby, kdy Kubera dostal při novoročním obědu na Hradě výhružný dopis z čínské ambasády kvůli chystané cestě na Tchaj-wan. O týden později předseda Senátu náhle zemřel.

V minulosti byla tradice setkání prezidenta s předsedy obou parlamentních komor porušena pouze v roce 2018, kdy Kuberův předchůdce v čele Senátu, sociální demokrat Milan Štěch odmítl na oběd se Zemanem přijít. Štěch se prý nechtěl stát součástí předvolební kampaně Zemana, kterého ve volbách nepodporoval.