Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kongres potvrdil vítězství Bidena. Porážku je třeba přijmout, vzkázal Trumpovi Zeman

Americký Kongres potvrdil výsledek hlasování sboru volitelů a završil tak formalizaci volebního vítězství Joea Bidena, oznámil viceprezident Mike Pence. Kongresmani zamítli námitky proti volebnímu procesu v Arizoně a Pensylvánii. Další plánované námitky republikánští senátoři stáhli poté, co do budovy na čtyři hodiny vnikl dav příznivců Donalda Trumpa.

Odstupující prezident Trump prostřednictvím mluvčího slíbil spořádané předání moci 20. ledna. „I když naprosto nesouhlasím s výsledkem voleb, a fakta mě podporují, uskuteční se 20. ledna spořádané předání moci,“ citoval prezidenta mluvčí Bílého domu Dan Scavino.

Trump dlouhodobě tvrdí, že volby byly zfalšované. Jeho argumenty však odmítly všechny úřady i soudy jako zcela neopodstatněné. Biden při prosincovém hlasování volitelů získal v souladu s výsledky lidového hlasování 306 hlasů, zatímco republikánský prezident Donald Trump 232.

„Jakkoli to představuje konec nejlepšího prvního funkčního období v prezidentské historii, je to pouze začátek našeho boje za to učinit Ameriku znovu skvělou!“ prohlásil Trump předtím než mu Twitter, Instagram a Facebook pozastavil jeho sociální účty.

Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek, okomentoval prezident Miloš Zeman aktuální dění ve Spojených státech. Reagoval tak na středeční násilné protesty ve Washingtonu, během kterých násilím vnikli do budovy Kongresu. Některým demonstrantům se podařilo dostat i do jednacích sálů či kanceláří obou komor. odle dostupných informací při protestech zemřeli čtyři lidé, zranění utrpěli i policisté. Zadrženo bylo přes 50 lidí. Ve Washingtonu byl poté vyhlášen zákaz vycházení.