Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vraťte Pražský hrad veřejnosti, žádají Miloše Zemana zastupitelé městské časti Praha 6

Otevřeným dopisem vyzvali politici z Prahy 6 prezidenta Miloš Zemana, aby areál Pražského hradu znovu zpřístupnil veřejnosti. Podle nich je úplné uzavření části města naprosto nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy. Mluvčí prezidenta jim vzkázal, že se chtějí jen zviditelnit. Areál zůstává kvůli koronaviru uzavřen, Správa Pražského hradu jej výjimečně zpřístupňuje návštěvníkům bohoslužeb.

„Při rozhodnutí areál neprodyšně uzavřít lze samozřejmě argumentovat nouzovým stavem a nebezpečím, že se návštěvníci nakazí covidem-19. To ovšem v areálu Pražského hradu určitě nehrozí víc než kdekoli jinde v České republice. Domníváme se, že zcela postačuje důsledně respektovat vládní opatření, která na aktuální nebezpečí reagují,“ uvádí autoři dopisu.

Obdobnou výzvu adresovali prezidentovi už před dvěma lety, kdy ho žádali o odstranění zátarasů a kontrol při vstupu do areálu. Po dvou letech je podle Růžičky a Laciny situace ještě horší. Hrad je uzavřen kompletně.

„Jsme v pátém stupni PES, hrady a zámky jsou kvůli koronaviru uzavřeny,“ uvedl k výtkám mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle prezidentova mluvčího se Růžička „chce jen zviditelnit“. „Je mi ho upřímně líto, musí být vnitřně nešťastný. Proto mu přeji do roku 2021 více úsměvu a radosti,“ dodal Ovčáček.

Areál Pražského hradu je uzavřen od 9. října v souvislosti s epidemickými opatřeními vlády. Zavřen byl i na jaře. Lidé do jeho areálu nemohli vstoupit více než dva měsíce od poloviny března do druhé poloviny května. Prezident Miloš Zeman v té době pobýval na zámku v Lánech. Zpět do své hradní kanceláře se vrátil koncem května.