Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klaus na demonstraci: Už bylo dost zákazů a příkazů. Vakcína nás nespasí, očkovat se nenechám

Na pražském Staroměstském náměstí se v sobotu sešlo několik tisíc lidí na demonstraci „Otevřeme Česko“, pořádané iniciativou Chcípl PES. Cílem shromáždění bylo vyjádřit nesouhlas s vládními opatřeními, která podle organizátorů zapříčinila „pandemii chudoby“. V projevech řečníků zazněly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. K demonstrantům promluvil i exprezident Václav Klaus.

„Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl Václav Klaus. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné,“ doplnil a za aplausu davu uvedl, že on sám se očkovat nenechá.

Prezident Václav Klaus je kritikem paušálních restriktivních opatření, karantén a lockdownů již od počátku epidemie na jaře loňského roku. „Nedávno jsem byl dokonce „vyznamenán“ Ministerstvem zdravotnictví tím, že mne označili za jednoho ze dvou hlavních dezinformátorů v naší zemi, tedy za někoho, kdo svými názory svádí na scestí své spoluobčany. Dezinformátorem nejsem. Pouze se dívám kolem sebe otevřenýma očima a realitu hodnotím jinak než naše vláda a její tzv. experti,“ konstatoval.

„Já jsem tři desetiletí politikem, který ví, že dnešní situace vyžaduje politické řešení, ale když toto řešení nepřichází, nastává chvíle pro veřejné vyjádření nesouhlasu,“ vysvětlil Klaus svou účast na demonstraci. „Je třeba provést zásadní změnu. Uzavření života v zemi rozumnou a prospěšnou politikou není. V minulosti při epidemiích izolovávali nemocné, teď jsou izolováni zdraví. Kdy už politici pochopí, že tudy cesta nevede? Snad k tomu aspoň trochu přispěje i dnešní demonstrace,“ rozloučil se bývalý prezident s přítomnými.