Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zbabělý Trump způsobil smrt pěti lidí, okomentoval Zeman dění v USA

Ačkoli byl prezident Miloš Zeman prvním z evropských státníků, který před čtyřmi roky gratuloval Donaldu Trumpovi ke zvolení prezidentem Spojených států, ani jeho tolerance není bezmezná. Poté, co Trumpovi příznivci napadli Kapitol, Zeman se od svého amerického protějška odvrátil. Prohlásil, že si nepamatuje jakéhokoli amerického prezidenta, který by odcházel s takovou ostudou jako Donald Trump.

„Donald Trump neuznal porážku, nepoučil se, ale co horšího, vyštval do akce před Kapitol a nakonec do Kapitolu tisíce lidí. Tím nepřímo způsobil i smrt těch pěti,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Blesk. Prezident dodal, že většinou to byli jeho stoupenci. „Poškodil i vlastní lidi. Byla to zbabělost odcházejícího politika,“ prohlásil český prezident.

„Zbabělý odchod. Já si skutečně nedokážu vzpomenout, i když v historii by určitě takové případy byly, na jakéhokoli amerického prezidenta, který by odcházel s takovouhle ostudou,“ shrnul český prezident. Dodal, že obecně nemá rád násilné revoluce.

„Schopnost člověka je mimo jiné dána tím, že dokáže uznat porážku. A dokonce tou porážkou se dokáže i poučit,“ řek Zeman. Dodal, že podle něj existuje mnoho politků, kteří zpočátku vzbuzovali naději, a pak ne. Řekl, že Trump pomohl Izraeli. Na druhé straně kritizoval jeho plán odchodu vojáků z Afghánistánu, čímž se podle Zemana jen otevře prostor teroristům.