Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu Miloš Vystrčil: Zemanovi se neomluvím, svědomí mám čisté

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nevyslyší žádost předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby se prezidentovi Miloši Zemanovi omluvil za svá vyjádření na adresu hlavy státu. Předseda Senátu má podle svých slov svědomí čisté, zároveň ale ocenil Vondráčkovu snahu, aby ho Zeman znovu zval na Hrad na schůzky nejvyšších ústavních činitelů.

Zeman se rozhodl Vystrčila nezvat po jeho loňské cestě na Tchaj-wan, kterou si prezident v souladu s postojem vlády a Číny nepřál. Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal. Od té doby jej prezident na Hrad nepozval ani na pravidelné schůzky k zahraniční politice, ani k novoročnímu obědu s předsedy obou komor Parlamentu.

Předseda Sněmovny Vondráček po středečním novoročním obědě se Zemanem uvedl, že chce naléhat na prezidenta, aby Vystrčila opět zval na schůzky ústavních činitelů. odle Vondráčka by měl Vystrčil napsat Zemanovi dopis a uznat, že jeho slova o Zemanových lžích nebyla vhodná.

„Rozumím snaze pana předsedy Vondráčka dosáhnout projednávání zejména zahraničních otázek na úrovni všech nejvyšších ústavních činitelů a oceňuji to. Zároveň ale k tomu musím dodat, že mé svědomí je čisté,“ uvedl Vystrčil s tím, že Zemanovi se neomluví.