Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident letos kvůli covidu poprvé zrušil oslavu své inaugurace na Pražském hradě

Poprvé od své inaugurace před osmi lety nebude letos prezident Miloš Zeman pořádat večírek pro své věrné. Žádný koncert, raut ani oslava se tak na Pražském hradě neuskuteční. Každoroční oslavu výročí inaugurace byla prezidentská kancelář zrušit kvůli pandemii koronaviru.

„Vzhledem k epidemiologické situaci a příslušným opatřením žádnou akci k výročí inaugurace nechystáme,“ informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Oslava přitom měla namále už v loňském roce. Akci s názvem Můj sedmý rok s vámi už tehdy ohrožoval koronavirus. Sedmé výročí od nástupu do úřadu přitom Zeman pojal jako koncert, na kterém vzdal poctu zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi.

Pozvánku do Jízdárny Pražského hradu loni obdrželo několik stovek hostů. Dorazil například premiér Andrej Babiš a několik jeho vládních kolegů a kolegyň, ministryně Jana Maláčová, první slečna Kateřina Zemanová či ombudsman Stanislav Křeček.

Prezident loni na úvod pronesl stále platná slova týkající se koronaviru. „Víte, jsem už starý člověk . Zažil jsem už tolik epidemií, že je nestačím počítat. Nejprve to byla nákaza, která přišla – promiň Kačenko – z Velké Británie. Nemoc šílených krav,“ řekl tehdy prezident a obrátil se ke své dceři v první řadě. Poté vyjmenoval všechny významné epidemie od přelomu tisíciletí, které děsily obyvatele různých koutů planety. Přítomné pak vyzval, aby před epidemií zachovali chladnou hlavu. „Nejhorší je strach. Strach oslabuje,“ varoval Zeman.