Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odcházející americký prezident Donald Trump plánuje udělit více než 100 milostí

Americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z Bílého domu udělit milost nebo zmírnit trest více než 100 lidem. On sám nebo jeho rodina prý mezi plánovanými jmény není. Podle některých médií je v pozadí milostí „lukrativní trh“ s přístupem k prezidentovi, přičemž někteří lidé z jeho okolí inkasují desetitisíce dolarů za prosazování milostí či jiných zásahů ve prospěch bohatých zločinců.

Jedním z hráčů na „trhu s milostmi“ je údajně bývalý federální prokurátor Brett Tolman, který aktuálně radí Bílému domu, jak postupovat při udělování milostí a rušení trestů. V posledních týdnech v této souvislosti shromáždil nejméně desetitisíce dolarů, podobně jako bývalý Trumpův právník John Dowd, napsal NYT.

Trump od podzimních prezidentských voleb udělil desítky milostí, z nichž mnohé se týkaly lidí napojených na odcházejícího prezidenta a jeho spolupracovníky. Omilostnil své bývalé poradce Rogera Stonea, Paula Manaforta, Michaela Flynna a George Papadopoulose, dále například Charlese Kushnera, což je otec prezidentova zetě Jareda Kushnera.

Na aktuálním seznamu jsou i lidé, kteří byli odsouzeni za ekonomickou trestnou činnost, a známí rappeři.

Podle zpravodajského webu Axios si od listopadu nejméně deset lidí odsouzených za federální zločiny najalo lobbisty, kteří v záznamech o spolupráci uvedli termíny „milost“ nebo „zmírnění trestu“. Během posledních dní úřadování prezidenta Baracka Obamy prý bylo takových případů pět, před odchodem George Bushe mladšího z Bílého domu se vyskytly čtyři. V případě Trumpa je takových případů více než sto.