Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Trump zrušil zákaz cestování do USA pro evropské státy, Biden chce zákaz ponechat

Prezident Donald Trump v jednom z posledních dní svého úřadování v Bílém domě zrušil pro státy schengenského prostoru zákaz cestování do USA. Trumpovo nařízení má platit od 26. ledna. Mluvčí příštího prezidenta Joea Bidena však uvedla, že nová administrativa žádná omezení mezinárodních cest rušit nehodlá.

Bílý dům v pondělním prohlášení uvedl, že prezident Trump zrušil zákaz cestování do USA pro občany 26 členských zemí schengenského prostoru včetně České republiky a také pro občany Irska, Británie a Brazílie. Nařízení má vstoupit v platnost 26. ledna, tedy ve stejný den, od kterého se budou muset všichni cestující do USA prokazovat před odletem negativním testem na koronavirus. Bílý dům zároveň uvedl, že omezení pro občany Číny a Íránu zůstávají v platnosti.

Bidenova mluvčí krátce po vydání Trumpova prohlášení uvedla, že nová administrativa hodlá cestovní omezení zachovat. „Kvůli zhoršující se pandemii a nakažlivějším mutacím, které se objevují po celém světě, teď není doba na to, abychom omezení mezinárodního cestování rušili,“ uvedla Jen Psakiová.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) minulý týden oznámilo, že se od 26. ledna budou muset všichni cestující do USA prokázat před odletem negativním testem. Záležet přitom nebude na místě odletu ani občanství cestujícího. Opatření tak bude platit i pro Američany, kteří jsou z loni vydaného zákazu vyjmuti.