Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Trump opustil Bílý dům, večer proběhne inaugurace nového prezidenta USA Joe Bidena

Odcházející prezident Donald Trump čtyři hodiny před inaugurací Joea Bidena opustil Bílý dům. V posledním projevu poděkoval svým spolupracovníkům a zmínil úspěchy, kterých dosáhla jeho administrativa. V 18 hodin ho v úřadu vystřídá Joe Biden, který složí přísahu na svou rodinnou Bibli starou 127 let.

Na odchodu z Bílého domu Trumpa doprovázela jeho manželka Melania. Ještě před koncem svého mandátu vystoupil Trump s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletěl na Floridu.

V projevu poděkoval své rodině i spolupracovníkům. „Byly to neuvěřitelné čtyři roky, nedokážete si představit, jak tvrdě tato rodina pracovala,“ řekl Trump. „Budu za vás vždycky bojovat. Budu sledovat, naslouchat a mohu vám říci, že budoucnost tohoto státu nikdy nebyla lepší,“ uzavřel Trump. Svému nástupci Bidenovi nechal v Bílém domě vzkaz. Tím dodržel tradici, která existuje od doby, kdy funkci prezidenta Spojených států opouštěl Ronald Reagan.

Nově zvolený prezident Joe Biden zahájí v den uvedení do úřadu, tedy ve středu, rozsáhlou revizi přistěhovaleckého zákona v naději, že přibližně 11 milionům lidí žijících v USA ilegálně usnadní cestu k občanství. Biden chce podle AP prosadit otevřenější přístup k migraci než ten, který prosazoval dosluhující prezident Donald Trump.

Biden také hodlá ihned po svém nástupu do úřadu podepsat řadu exekutivních příkazů, jimiž zruší část nejkontroverznějších rozhodnutí svého předchůdce Donalda Trumpa, například zákaz cestování do USA z některých převážně muslimských zemí. Rovněž chce Spojené státy opět připojit k Pařížské klimatické dohodě a zavést povinnost nosit roušky ve federálních budovách a při cestování mezi státy.