Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr zdravotnictví Blatný povolil přednostní očkování Zemanovy ochranky

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes informoval, že schválil přednostní očkování proti koronaviru u členů ochranky prezidenta Miloše Zemana. Výhody pro další skupiny ministr odmítl, nicméně přiznal že takovou možnost v gesci má. Samotný prezident už absolvoval očkování ve středu v Ústřední vojenské nemocnici.

Na dotaz novinářů, zde existuje legální cesta k žádosti o přednostní očkování nějaké skupiny Blatný odpověděl, že „jedinou věc, kterou jsem schválil, byla na začátku žádost o vakcinaci několika lidí, kteří zajišťují ochranu prezidenta republiky. Jinou žádost, žádnou další takovou, jsem neschvaloval.“

Podle tiskového mluvčího prezidenta republiky zatím nikdo další z Pražského hradu očkován nebyl. Okolí prezidenta nadále dodržuje přísná protiepidemická nařízení. „Platí opatření úměrná situaci, včetně testování,“ potvrdil Ovčáček. Za prezidentem tak nadále mohou pouze prověření lidé, kteří den předtím absolvují test na koronavirus.

Na zámku v Lánech, kde prezident často pobývá, se během epidemie dodržuje speciální režim. „Čtyři dny v kuse jsou ve službě a takto se neustále střídají dvě skupiny. Všichni v prezidentově okolí nosí roušky,“ vysvětlil na podzim hradní kancléř Vratislav Mynář v pořadu Rozstřel.