Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Portugalský prezident Marcelo de Sousa obhájil mandát, v prvním kole získal přes 50 %

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa (72) s přehledem obhájil svůj mandát. Hned v prvním kole prezidentských voleb se mu podařilo získat nejméně 57 procent odevzdaných hlasů. V paláci Belém, oficiálním sídle portugalských prezidentů, tak bude moci úřadovat dalších pět let.

Na druhém místě se se ziskem mezi 13 a 16 procenty umístí kandidátka socialistů Ana Gomesová. Třetí bude zřejmě pravicový populista André Ventura ze strany Chega (též CHEGA!, portugalsky Dost!).

K volebním urnám letos přišlo 45 až 50 procent voličů, což je méně než v předchozích letech. Zřejmě se tak potvrdily obavy, že mnoho voličů zůstane doma kvůli strachu z nákazy koronavirem. Podle průzkumů před volbami se dvě třetiny Portugalců domnívaly, že by hlasování mělo být vzhledem k pandemii odloženo.

Marcel Rebelo de Sousa se narodil v roce 1948 v Lisabonu, kde později vystudoval práva a na tamní univerzitě působil jako profesor. Po Karafiátové revoluci v roce 1974 spoluzakládal Sociálnědemokratickou stranu (Partido Social Democrata – PSD) a byl zvolen do parlamentu. V letech 1996 až 1999 byl stranickým předsedou. Je rozvedený a má dvě děti.

O jeho oblíbenosti mezi Portugalci svědčí to, že do svého prvního mandátu v roce 2016 byl de Sousa také zvolen již v prvním kole se ziskem 52 procent hlasů.