Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, tématem bylo nošení respirátorů

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s hlavní hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou. Pracovní skupina, kterou Rážová vede má tento týden vypracovat analýzu, zda je v Česku možné zavést povinnost užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech. Vláda zavedení povinnosti zvažuje po vzoru Německa a Rakouska.

Povinnost respirátorů FFP2 by mohla být v MHD a obchodech. Podle analytiků by zavedení povinného nošení respirátorů na těchto místech při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Někteří hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně.

Vláda o zavedení povinnosti nošení respirátorů zatím nerozhodla, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) ale chce, aby případné stejné opatření v Česku neznamenalo pro občany finanční zátěž.

Povinnost respirátorů FFP2 v MHD a obchodech řeší také Ústřední krizový štáb. Podle jeho šéfa Jana Hamáčka (ČSSD) by respirátory neměly být povinné, ale nejprve by mělo zaznít důrazné doporučení nosit respirátor tam, kde se potkává hodně lidí. Vláda ale podle něj musí zajistit dostupnost respirátorů, třeba snížením DPH, regulací ceny nebo poukazy pro nízkopříjmové občany.