Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zaslal gratulační dopis znovuzvoleném prezidentovi Portugalska

Prezident republiky Miloš Zeman dnes zastal gratulační dopis Marcelu Rebelo de Sousovi, novému prezidentovi Portugalské republiky. De Sousa byl zvolen na druhé funkční období s velkou podporou voličů. Stejně jako před pěti lety zvítězil už v prvním kole voleb s více než 57 procenty hlasů. Zeman se portugalským prezidentem setkal v roce 2016, kdy navštívil Lisabon.

„Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji pogratuloval k Vašemu znovuzvolení prezidentem Portugalské republiky. Vaše přesvědčivé vítězství v prezidentských volbách je pro mne důkazem důvěry, kterou ve Vás portugalští občané chovají,“ stojí v úvodu dopisu.

Zeman připomněl svou návštěvu Portugalska a de Sousu pozval na Pražský hrad. „Velmi rád vzpomínám na svou návštěvu Portugalska a naše společné setkání v prosinci roku 2016. V této souvislosti mi bude potěšením Vám Vaši pohostinnost oplatit a přivítat Vás v samotném srdci Evropy na Pražském hradě. Věřím, že naše osobní setkání přispěje k dalšímu prohloubení vynikajících bilaterálních vztahů mezi oběma zeměmi, a to zejména na poli ekonomické spolupráce,“ napsal prezident.

Během své návštěvy Lisabonu byl Zeman přítomen podpisu česko-portugalského memoranda o porozumění mezi Svazem průmyslu a dopravy a portugalskou průmyslovou asociací. Tehdy řekl: „Nemám rád politickou turistiku, tedy že navštěvujete země, abyste pozorovali krásnou krajinu. Přijel jsem, abych nastartoval kontakty mezi prezidenty, vytvořil parlamentní spolupráci a v neposlední řadě trochu pomohl ekonomické spolupráci.“