Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus dostal pokutu 10 tisíc korun za nenošení roušky, proti rozhodnutí podal odpor

Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygieny pokutu 10 tisíc korun za říjnové vystoupení před Obecním domem, kde hovořil několik minut bez roušky. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí, podal proti němu odpor a požaduje, aby bylo řízení zastaveno. Upozornil i na to, že v televizních studiích se přitom může mluvit bez roušky.

Václav Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku. Bez zakrytých úst a nosu přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě.

Exprezident v prohlášení k pokutě za 28. říjen uvedl, že podání odporu bylo míněno “nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod”. Klaus v prohlášení uvedl několik důvodů svého nesouhlasu.

Předně je podle Klause udělení pokuty postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a “nenechat se odstrašit” epidemií. Klaus dále tvrdí, že hygienická stanice ukládá pokuty v rozporu s ústavou za porušení opatření, která podle něj zrušil Městský soud v Praze.

Klaus v prohlášení dále uvádí, že povinnosti může ukládat jen zákon a nošení roušek žádný zákon nenařizuje. Kritizuje také to, že zákon podle něj dává správnímu orgánu velkou libovůli, když umožňuje uložit pokutu až do výše tří milionů korun “za to, že někdo nemá několik minut roušku, ač šlo o uctění hrdinství zakladatelů našeho státu”. Je to podle něj v rozporu se zásadami právního státu.