Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident hájí vládní opatření. Jste frustrovaní? Vzpomeňte si na nemocné a umírající, řekl

Prezident Miloš Zeman se vyjádřil k plánovanému zpřísnění vládních protiepidemických opatření, která ve čtvrtek schválila vláda a mají začít platit od sobotního rána. Zeman zpřísnění brání s tím, že v jiných zemích EU je ještě přísnější režim než v Česku. Lidem, kteří už jsou z opatření frustrovaní Zeman vzkazuje, aby se šli podívat do nemocnic.

„Jestli někdo pociťuje frustraci kvůli opatřením, že nemůže cestovat nebo nakupovat, ať si vzpomene na nemocné, umírající v nemocnicích a na vyčerpané zdravotníky bojující o každý lidský život,“ uvedl prezident. Dodal, že lidé, kteří nedodržují opatření, můžou sami skončit v těžkém stavu v nemocnici.

Zeman si také rýpnul do lyžařů, kteří na zpřísnění opatření částečně nesou vinu. „Ano, z lyžařského střediska na ARO není vidět, ale každý, kdo nedodržuje opatření, může přispět k tomu, že na ARO skončí sám, jeho blízcí nebo někdo neznámý, koho nakazí,“ varoval.

Prezident také řekl, že jiná cesta než omezení kontaktů a vakcinace z epidemie nevede. „Omezení jsou těžká pro každého, vláda je ale nenařizuje s radostí jako zvůli. Nic jiného k ochraně životů nezbývá,“ shrnul.