Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil využití ruské vakcíny Sputnik V. Lepší než úmrtí lidí kvůli nedostatku, tvrdí

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru na Frekvenci 1 podpořil použití ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Uvedl, že pokud bude řádně schválena, nevidí důvod, proč by neměla být používána i v České republice. Tím spíše, že celá Evropa momentálně řeší problémy se zdržením vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech.

„Víte, já se řídím názory expertů, nikoli tedy názory sebe sama. Pokud se necítím expertem v dané oblasti. Profesor Prymula vakcínu Sputnik doporučil, a pokud tak odborníci rozhodnou, nemám nic proti tomu, aby se tato vakcína využívala,“ řekl prezident. „Je to pořád lepší, než aby tady umírali lidé jenom kvůli nedostatku vakcín. Víte, taky každý den umře v průměru 150 lidí, což je jedna, ať už česká nebo moravská, vesnička. Mně je to samozřejmě strašně líto,“ shrnul Zeman.

Prezident také řekl, že když to bude třeba, požádá o pomoc svého ruského protějška. „Bude-li zapotřebí, obrátím se i na prezidenta Putina se žádostí o pomoc v této oblasti, i když si myslím, že po aféře se sochou Koněva nebude příliš vlídný,“ poznamenal. „Taková vzteklá štěňata nám udělají jeden problém za druhým, jednou je to Koněv, jednou je to přerušení vazby mezi Prahou a Pekingem,“ neodpustil si Zeman poznámku směrem k primátoru Hřibovi a starostovi Prahy 6 Kolářovi.

Na dotaz moderátora Zeman připustil, že by byl i pro schválení čínské vakcíny v Česku, pokud bude očkovacích látek od ostatních výrobců. „Je zapotřebí, aby lidé zbytečně neumírali. A ta logika je velmi jednoduchá. Bude-li nedostatek vakcíny, pak poroste počet zemřelých,“ domnívá se prezident.