Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Václav Klaus: Ústavní soud rozvrací politickou situaci v zemi

Rozhodnutí Ústavního soudu o úpravě volebního zákona ve prospěch menších stran a koalic je podle bývalého prezidenta Václava Klause krok vedoucí k destabilizaci. Verdikt podle něj rozvrací politickou situaci za ekonomické a zdravotní krize. Klaus rozhodnutí označil za překvapivé a účelové.

„Ústavní soud zcela nečekaně, při absenci jakékoli vážné veřejné diskuse na toto téma a po letech vlastní nečinnosti využil tři roky starou ústavní stížnost skupiny senátorů,“ uvedl Klaus. Dodal, že dosavadní volební systém je u nás používán od roku 2002 a parlamentní volby podle něho proběhly již pětkrát. Jeho používání je politickou tradicí a Ústavní soud dosud nikdy neshledal jeho rozpor s Ústavou.

Nález Ústavního soudu dle Klause „zásadně ovlivňuje přípravu a průběh nadcházejících voleb a má nestejné dopady na jednotlivé volební subjekty. Ústavním soudem vynucená změna v každém případě přinese slabší vlády, chaotičtější koalice a roztříštěnější politickou scénu.“

Exprezident rovněž tvrdí, že ÚS „znefunkčnil volební systém“, a vytkl soudcům, že se nezachovali zdrženlivě a konzervativně. „Soudci opustili jakoukoli zdrženlivost a nezbytný konzervativismus. Svou instituci naopak zatáhli do politického boje a stali se jedním z aktivních politických hráčů. To bude mít pro samotný Ústavní soud do budoucna,“ píše Klaus na stránkách svého institutu (Institut Václava Klause – IVK).