Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Polský prezident Walesa navrhl ruského opozičníka Navalného na Nobelovu cenu míru

Bývalý polský prezident Lech Walesa, který byl před lety oceněn Nobelovou cenou za mír za nenásilný boj proti komunismu, navrhl uvězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného jako kandidáta na udělení tohoto ocenění. Nominace je podle něj v souladu s názory světových vůdců, organizací a institucí, odsuzujících způsob, jakým ruské úřady zacházejí s opozičníkem.

„Velice mne těší, že mohu navrhnout Alexeje Navalného na Nobelovu cenu za mír za rok 2020 jako výraz uznání jeho odvahy a úsilí o odhalování korupce, za obranu politické plurality a odpor proti narůstajícímu autoritářství režimu v Ruské federaci,“ uvedl bývalý prezident v dopise Nobelovu výboru.

Navalnyj loni v srpnu přežil pokus o otravu. Podle západních laboratoří a Organizace pro zákaz chemických zbraní jej otrávili látkou ze skupiny novičok. Podle Navalného se tak stalo na příkaz Moskvy. Po návratu z léčení v Německu do Moskvy Navalného zadrželi hned na letišti a soud mu toto úterý změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný, za mřížemi má být skoro tři roky.

„Věřím, že udělení Nobelovy ceny za mír panu Navalnému bude milníkem v uznání klíčové práce, jaké se chápou političtí aktivisté při obraně práv druhých lidí a pro zachování míru,” zdůraznil Walesa, který Nobelovu cenu za mír získal v roce 1983. Stalo se tak poté, co se komunistický režim pokusil potlačit první nezávislé odbory ve východním bloku a současně protikomunistické hnutí Solidarita vyhlášením výjimečného stavu a uvězněním jeho vůdců, včetně Walesy.