Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zakázal vysílání opozičních televizních stanic

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svým dekretem na pět let zakázal vysílání opozičních televizních stanic. Jedná se mimo jiné o stanice 112, NewsOne a ZiK, které patří mediálnímu holdingu Novosti spojenému s opozičním politikem Viktorem Medvedčukem. Zakázané televizní stanice ve společném prohlášení označily sankce za „politické zúčtování s nepohodlnými médii“.

Prezident Zelenskyj svým dekretem uvedl v platnost sankce, schválené v úterý bezpečnostní radou státu. Sankce nařizují odnětí vysílacích licencí a frekvencí a zablokování účtů, a to po dobu pěti let. Úřady zákaz opozičních televizí vysvětlily údajným ohrožením národní bezpečnosti a šířením ruské propagandy. Uvedené kanály byly minimálně v hlavním městě Kyjevě okamžitě vypnuty.

Zakázané stanice vyjadřovaly názory proruské Medvedčukovy strany Opoziční platforma, která má oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východu a jihu země. „Jsme odhodláni bojovat za své právo vysílat pro Ukrajince a přinášet pravdu občanům,“ uvedla ve středu televize 112 na svém webu s tím, že Ukrajinci ji a další zakázané stanice nadále mohou sledovat na serveru YouTube.

Místopředseda ukrajinské Opoziční platformy Vadym Rabinovyč přirovnal zákaz televizí nezávislých na nynější vládě k pálení knih v éře fašismu. „Probudili jsme se dnes v jiné zemi. Během noci – ďáblové vždy řádí v noci – poprvé za celou dobu existence nezávislé Ukrajiny vypnuli hned tři populární zpravodajské televize najednou,“ prohlásil Rabynovyč v parlamentu. Zelenskyj podle něj potlačováním svobody slova zpochybnil evropskou budoucnost Ukrajiny.