Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nebuďte sobečtí a pomozte vládě s nouzovým stavem, vzkázal opozici Zeman

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyzval opozici, aby pomohla vládě a podpořila další prodloužení nouzového stavu. Podle Zemana by v současné době měla jít volební kampaň stranou a opozice by měla s vládou spolupracovat. KSČM i Piráti oznámili, že prodloužení nouzového stavu už nepodpoří. V republice zatím nouzový stav platí do 14. února.

„Je třeba jednat. Opozice by měla podpořit nouzový stav. Jsme na jedné lodi a jde především o zdraví lidí,“ řekl na CNN Prima NEWS Ovčáček. Dodal, že situaci komplikuje volební kampaň, která by ale v současné chvíli měla jít stranou.

Pokud nouzový stav opozice nepodpoří, podle Ovčáčka by mohl prezident zasáhnout výrazným způsobem. „Ten není nikterak kodifikován, ale je možnost vstoupit do jednání s jednotlivými politickými hráči, diskutovat s nimi a třeba i přesvědčovat o změně přístupu,“ popsal mluvčí.

Prezident má v blízké době naplánovanou schůzku s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem i předsedou ODS Petrem Fialou. „Prezident tak bude jednat s jednotlivými hráči na politické scéně nejen o boji s pandemií, ale jistě i o vzniklé krizi vzniklé po rozhodnutí ústavního soudu,“ uvedl Ovčáček s tím, že prezident je pojistkou v případě prohlubující se krize, primárně však musí jednat vláda.

Podle prezidenta je nutno pokračovat ve stávajících opatřeních. A to především kvůli tomu, že v Česku již koluje britská mutace viru. „Rozhodnutí KSČM o nepodpoření nouzového stavu může mít různé příčiny. Zaznamenal jsem výrok, že je řada na ostatních opozičních stranách. Je důležité, že probíhají jednání. Chce to zodpovědnost a méně sobectví,“ domnívá se Ovčáček.