Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Za výrok o poradci Šarapatkovi se nemělo omlouvat ministerstvo, ale Zeman, rozhodl soud

Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti ministerstva financí a ve svém nálezu konstatoval, že za výrok prezidenta Zemana o bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi se nemělo omlouvat ministerstvo financí, ale Miloš Zeman jako soukromá osoba. Výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce. Ústavní soud vrátil spor k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že svého poradce Šarapatku v době, kdy byl premiérem, vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z Úřadu vlády po dohodě. Za nepravdivá slova se omlouvalo ministerstvo financí, protože prezidenta podle dosavadní soudní praxe nelze přímo zažalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce.

„Absenci obsahové souvislosti výroku s činností prezidenta ÚS považuje za natolik zřetelnou, že převážila nad tím, že výrok byl pronesen v televizním pořadu, kam byl Miloš Zeman pozván, aby jako prezident promluvil k veřejnosti,“ uvádí se v nálezu Ústavního soudu.

Podle soudu Ústava nebrání tomu, aby za svůj výrok nesl právní odpovědnost sám prezident jako soukromá osoba. „Posuzovaný výrok vyznívá tak, že Miloš Zeman popisuje svou aktivitu v době dávno v minulosti, tj. před svým ustavením do úřadu prezidenta, přičemž ani samotná tato aktivita nemá s výkonem prezidenta nic společného. Souvislost s činností prezidenta republiky tak dána není,“ konstatovali soudci.