Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovi se nelíbí, že Mezinárodní trestní soud ICC může soudit izraelské zločiny

Tříčlenný senát soudců Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu minulý týden rozhodl, že mu přísluší pravomoc soudit válečné zločiny spáchané na palestinských územích. Otevírá se tak cesta k zahájení vyšetřování možných zločinů Izraelců a Palestinců na sporných územích. Podle prezidenta Miloše Zemana tím soud omezil právo Izraele bránit se proti terorismu.

Zemanovo prohlášení k rozhodnutí ICC zveřejnil tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident poukázala na to, že Palestina není mezinárodně uznávána jako stát. Cestou k dvoustátnímu řešení je podle něj dialog obou stran a ne rozhodnutí soudu.

„Česká republika je dlouhodobým podporovatelem cílů a hodnot Mezinárodního trestního soudu. Spravedlnost ale vyžaduje striktní dodržování mezinárodního práva, včetně Římského statutu. Svým rozhodnutím soud bohužel jen nakonec omezuje právo izraelské demokracie bránit se proti terorismu,“ uvedl Zeman v prohlášení.

Na stranu Izraele se v minulosti postavila i česká diplomacie s tím, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže v dané věci rozhodovat. Palestinci se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) mohou obrátit na izraelské soudy. Česká republika také ve sporu požádala o udělení statusu amicus curiae (přítel soudu) tak, aby v budoucnu mohla k případu poskytnout svůj detailní právní rozbor.