Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

České firmy jsou připraveny podílet se na Hedvábné stezce, uvedl na summitu 17+1 Zeman

Prezident Miloš Zeman se během své zahraniční do Polska prostřednictvím videokonference zúčastnil také summitu 17+1, tedy jednání zástupců zemí střední a východní Evropy a Číny. Summit se měl původně konat loni v dubnu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen a nakonec se odehrál virtuálně. Zeman ve svém příspěvku uvedl, že české firmy jsou připraveny podílet se na projektu nové Hedvábné stezky.

„Čínský projekt nové Hedvábné stezky, považuji za fascinující výzvu do budoucnosti a za zřejmě nejsložitější a nejnáročnější projekt, který naplňuje zásadu konektivity, tedy toho, o čem mluvil pan prezident Si,“ prohlásil český prezident.

„České firmy jsou bezesporu připraveny se na tomto projektu podílet a věříme, že bude mít úspěch zejména tehdy, když to budeme chápat mimo jiné jako výstavbu vysokorychlostní železnice spojující Čínu s Evropou. A zde platí, že kolem této železnice mohou vyrůstat nové průmyslové zóny, dokonce i celá nová města. Přejme si tedy, aby tento projekt byl úspěšně realizován, protože toto spojení bude nepochybně procházet zeměmi střední a východní Evropy a Česká republika je plně připravena se na tomto projektu podílet,“ dodal Zeman.

Nová Hedvábná stezka je hospodářská iniciativa, která byla představena prezidentem Čínské lidové republiky (ČLR) Si Ťin-pchingem v roce 2013. Jedná se o komplexní finanční a obchodní strategii, která má zvýšit globální politický a ekonomický vliv ČLR. Vize Nové Hedvábné stezky obsahuje dvě hlavní obchodní cesty. Cesta po souši kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní cesta, má do Evropy vést přes Indii, Afriku a Suezský průplav.

Čínský prezident na summitu uvedl, že Peking plánuje v příštích pěti letech dovézt ze zemí střední a východní Evropy zboží za více než 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun). Hodlá také zdvojnásobit zemědělský import.