Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský primátor Hřib vyzval Zemana, aby nekácel stromy v Jelením příkopu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby při rekonstrukci Mockerových domů v Jelením příkopu nebyly pokáceny stromy pro betonovou plošinu na umístění jeřábu. V dopise zároveň znovu požádal Hrad, aby Jelení příkop zpřístupnil veřejnosti.

Betonová deska pro umístění jeřábu určeného k rekonstrukci Mockerových domů má mít podle dopisu rozměry pět krát pět metrů a bude 1,5 metru hluboká hluboká s několika sedmimetrovými piloty pro umístění jeřábu. „Z toho důvodu by mělo být pokáceno několik vzrostlých stromů a do jedné z posledních částí zachované přírody v centru města by kromě samotného jeřábu houfně najely také nákladní auta a další stavební technika,” píše v dopise Hřib.

„Za poslední dva roky jsme vysázeli více jak 350 tisíc stromů… Bylo by velmi nešťastné z jedné strany ve městě stromy sázet, pokud by je někdo z druhé strany zase zcela zbytečně kácel,“ napsal Zemanovi primátor. Těžká technika by navíc mohla poškodit přírodu v Jelením příkopu, domnívá se Hřib. Podle primátora existují jiné způsoby, jak dopravit materiál na potřebné místo.

Nutno dodat, že od poslední rekonstrukce zeleně v Jelením příkopě v roce 1905 zde člověk nezasahoval.

Tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček médiím v reakci sdělil, že primátor „se pokouší jen zviditelňovat, místo aby něco pořádného dělal pro hlavní město“. Politiku podle něj pojímá jako „jedno velké hejtování druhých“.