Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generální inspekce zadržela dva Zemanovy bodyguardy kvůli majetkové trestné činnosti

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) tento týden zadržela přímo v práci dva členy Útvaru pro ochranu prezidenta ČR kvůli podezření z majetkové trestné činnosti. Inspektoři z dozorového policejního orgánu sledovali členy prezidentské delší dobu, muži jsou podezřelí z krádeže služebních nábojů a jejich prodeje.

Dva zadržení instruktoři prezidentské ochranky jsou podezřelí, že prodávali náboje určené pro výcvik, které dlouhodobě kradli ze skladu. Na krádeže přišlo vedení útvaru, které si všimlo chybějícího střeliva. Vedení nejprve mizení nábojů chvíli samo sledovalo a následně svá podezření předalo inspekci.

„V pondělí 15. února byli Generální inspekcí bezpečnostních sborů přímo na pracovišti zadrženi dva příslušníci Policie ČR – Útvaru pro ochranu prezidenta ČR. Jsou podezřelí z majetkové trestné činnosti,“ uvedl státní zástupce Ondřej Šťastný z Městského státního zastupitelství v Praze.

Státní zástupce dodal, že v případu dosud není nikdo trestně stíhán. Oba zadržení byli po zatčení a provedení nezbytných úkonů propuštěni na svobodu. Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček případ nechtěl komentovat.

Policejní Útvar pro ochranu prezidenta ČR zajišťuje bezpečnost hlavy státu. Ochranu poskytuje rovněž bývalým českým prezidentům po skončení jejich funkčního období a dalším chráněným osobám v jejich blízkosti. Příslušníci útvaru se podílejí také na ochraně Pražského hradu a ochraně zahraničních státních návštěv.