Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman obvinil Ústavní soud z pokusu o destabilizaci situace v Česku

Prezident Miloš Zeman ve středu v rámci jmenování Petra Šuka místopředsedou Nejvyššího soudu obvinil Ústavní soud z toho, že podlehl pokušení destabilizovat politickou či společenskou situaci v České republice. Mířil tím na nedávné rozhodnutí ÚS o úpravě volebního zákona ve prospěch menších stran.

Ústavní soud zrušil část volebního zákona, která podle kritiků diskriminuje malé strany. Rozhodnutí platí už pro letošní volby. Koalicím nově postačí pro vstup do Sněmovny získat pět procent hlasů. Soud upravil také pravidla pro určování počtu poslanců v jednotlivých volebních krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů za použití matematické d’Hondtovy metody.

Ještě před rozhodnutím napsal prezident Ústavnímu soudu dopis, ve kterém varoval, že případné rozhodnutí o vyškrtnutí některých paragrafů z volebního zákona v relativně krátké době před volbami může způsobit ústavní krizi. Jeho hlas však nebyl vyslyšen. Schválení změny volebního zákona může podle něj vyvolat „ústavní krizi nemající podle stávající Ústavy ČR řešení“.

Průchod svému rozčarování tak Zeman dal při jmenování místopředsedy Nejvyššího soudu. „Dovolte mi, abych vám ještě jednou blahopřál k vašemu dnešnímu jmenování. Chtěl bych vám v této rozbouřené době popřát, aby se Nejvyšší soud stal stabilizačním prvkem v našem soudnictví a aby nepodlehl pokušení destabilizovat politickou či společenskou situaci v České republice, jako to udělal soud Ústavní,“ řekl přítomným prezident.

Spory mezi prezidentem a Ústavním soudem, zejména jeho předsedou Pavlem Rychetským, jsou dlouhodobé. Šéf soudu totiž Zemana kritizuje za mnohé jeho výroky i jednání, které podle jeho názoru poškozuje Českou republiku.