Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Čaputová vyzvala k dodržování restrikcí. Slovensko je v úmrtích nejhorší na světě

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce s odborníky vyzvala obyvatele, aby dodržovali všechna protiepidemická opatření. Slovensko se podle ní v posledních dnech z hlediska přírůstku úmrtí na covid-19 dostalo v přepočtu na milion obyvatel na první místo na světě. Dodala, že ze strany státu je třeba zlepšit vyhledávání kontaktů nakažených a kontrolu dodržování karanténních opatření.

„Lockdown máme sice striktní, ale nezabírá tak, jako v jiných zemích. Je třeba dodržovat všechna pravidla. Je nevyhnutelné, abychom toto období vydrželi. Na jaře jsme měli zkušenost, že když jsme byli solidární, měli jsme skvělé výsledky,“ vyzvala Slovensko prezidentka.

Podle Čaputové je jednou z příčin silné druhé vlny koronaviru pozdní zavedení takzvaného lockdownu. Zákaz vycházení a uzavření většiny obchodů vláda spustila loni až krátce před vánočními svátky a následně ho zpřísnila, byť vědci a lékaři požadovali schválení restrikcí už dříve.

„Jedna z věcí, která byla opakovaně zanedbávána, je naslouchání hlasu vědců. Pandemie je výsostně odborná a nikoliv politická otázka,“ zdůraznila Čaputová. Dodala, že hromadné testování obyvatel antigenními testy, které premiér Igor Matovič označoval za „atomovou zbraň proti koronaviru“, bylo přeceňováno.

Během stávajícího omezení volného pohybu potřebují Slováci potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus i na cestu do práce. Antigenními testy se tak zdarma denně testují tisíce lidí, čísla nakažených a hospitalizovaných však stále nejsou na ústupu.