Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman reagoval na dopis primátora Hřiba: místo svého zviditelňování radši sázejte stromy

Prezident republiky zaslal odpověď na otevřený dopis pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), ve kterém Zemana vyzýval, aby při rekonstrukci v Jelením příkopu na Pražském hradě nebyly pokáceny stromy pro betonovou plošinu na umístění jeřábu. Prezident Hřibovi v dopise napsal, že se žádné stromy kácet nebudou, vyčetl mu, že šíří dezinformace a doporučil, aby se více věnoval své agendě primátora.

„Informace o tom, že se mají v Jelením příkopu kácet stromy, je naprosto nepravdivá. Na místě, kde má stát Vámi zmiňovaný jeřáb, se ani žádný strom nikdy nenacházel, což jsme včera (17. února 2021, pozn.) mimo jiné ukázali i televiznímu štábu České televize. Z nějakého důvodu ale veřejnoprávní televize tuto reportáž nakonec neodvysílala, neboť Vás tohoto trapného momentu zřejmě chtěla ušetřit,“ napsal Hřibovi prezident.

Zeman primátora poučil, že má zřejmě špatné informace. „Žádné kácení zeleně není v souvislosti s touto rekonstrukcí plánováno. Jak jistě víte, případnému kácení stromů musí předcházet konkrétní úřední kroky – důkazem toho, že nikdo neplánoval ani neplánuje kácení, je i to, že na příslušný úřad nebyla podána žádná žádost o jeho povolení, a tudíž jsem nucen konstatovat, že Vaši poradci se zmýlili,“ konstatoval Zeman.

V závěru dopisu Zeman doporučil Hřibovi, aby se věnoval užitečnějším věcem. „Mimochodem, od mediálních poradců, za které z rozpočtu hlavního města Prahy utrácíte půl milionu korun měsíčně a vytváříte tím nový český rekord, bych čekal lepší výkon. Prostředky, které vydáváte na své zviditelňování, by v ročním úhrnu stačily na vysázení 12 tisíc stromů na ploše o rozloze dvou hektarů.“

„Přál bych si, vážený pane primátore, abyste se věnoval více řešení problémů, za něž jste odpovědný. Zároveň si Vás dovoluji požádat, abyste se stejnou rychlostí, jako jste zveřejnil dopis adresovaný mně, publikoval i tento můj dopis adresovaný Vám. Zároveň abyste se veřejně omluvil. Nikoli mně, ale především našim zahradníkům, památkářům a architektům, kteří již po generace pečlivě udržují Jelení příkop ve stavu, v jakém nám jej zanechali naši předkové,“ žádá Hřiba prezident.