Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad pozval ústavní činitele na schůzku k zahraniční politice, Vystrčil chyběl

Na Pražském hradě dnes proběhla pravidelná schůzka nejvyšších ústavních činitelů ke koordinaci české zahraniční politiky. Hlavními tématy diskuse jsou dopady pandemie, transatlantické vztahy a spolupráce v rámci NATO. Na schůzku opět nebyl pozván druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Na programu jednání je dále visegrádská spolupráce, plánované české předsednictví v EU, brexit či vztahy s Izraelem. Politici se budou i multilateralismem a jeho rolí v zahraniční politice. Výrazným tématem jednání bude také nástup administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena a s tím související diplomatické a obchodní vztahy s USA.

Schůzka ve formátu prezident, premiér, předsedové obou komor Parlamentu plus ministr zahraničí, ministr obrany a ministr vnitra se za účelem koordinace zahraniční politiky České republiky koná pravidelně zhruba jednou za čtvrt roku. Tradici zavedl před několika lety prezident Miloš Zeman.

Loni na podzim ale na setkání nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil, a to kvůli cestě senátorské delegace na Tchaj-wan, se kterou další představitelé státu nesouhlasili. Zeman Vystrčilovi vyčetl, že jejich názor nerespektoval a od té doby jej přestal na společná koordinační setkání zvát.