Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hlasitý odpůrce roušek, ­prezident Václav Klaus, má koronavirus. Je v domácím léčení

Bývalý prezident Václav Klaus (79), který je jedním z největších odpůrců nošení roušek a očkování, byl v úterý odpoledne pozitivně testován na covid-19. Během online přednášky pro studenty Vysoké školy ekonomické se necítil dobře, odjel proto na testy. Po zhruba půlhodinovém vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se přesunul do domácí léčby.

Dnes dopoledne informoval Institut Václava Klause, že „prezident Klaus děkuje za obrovskou podporu, které se mu v uplynulých hodinách dostalo ze všech stran, a zdraví z rutinního odběru krve. Cítí se dnes lépe než včera.“ Vzkaz zprostředkoval mluvčí Institutu Petr Macinka.

Bývalý prezident se opakovaně vyslovoval proti vládním opatřením, která mají zamezit šíření koronaviru. Několikrát také vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor.

Klaus v minulosti uvedl, že se proti covidu-19 nenechá očkovat. K očkování ho přitom vyzval i současný prezident Miloš Zeman. “Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ řekl Zeman počátkem roku v rozhovoru pro deník Blesk. Svému politickému souputníkovi Zeman nyní popřál brzké uzdravení.

Tak milý jako Zeman ovšem vůči Klausovi nebyl současný místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). „18. listopadu jsem řekl: “Nikomu nic zlého nepřeji, ale obávám se, že v případě nějakých komplikací, exprezidentovi lékařskou péči neposkytne Institut Václava Klause.” Přeji mu brzké uzdravení, ale náklady na péči bych mu s chutí naúčtoval…,“ napsal Hamáček na Twitter.