Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman v dopise podpořil šéfku barmské vlády Su Ťij a odsoudil vojenský puč

Prezident Miloš Zeman vyjádřil v dopise šéfce barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij hluboké znepokojení nad extrémně obtížnou situací, které musí v Barmě čelit. Připomněl, že Česká republika odsuzuje barmský vojenský puč, při kterém armáda svrhla vládu vedenou Su Ťij a vůdkyni uvěznila v domácím vězení. Dopis zveřejnil Pražský hrad na svém webu.

„Dovolte mi, abych vyjádřil hluboké znepokojení nad extrémně obtížnou situací, které nyní musíte čelit. Rád bych Vás ujistil o mé neutuchající podpoře mírového boje za demokracii v Myanmaru,“ napsal prezident držitelce Nobelovy ceny za mír.

Dodal, že Česká republika důrazně vojenský puč odsuzuje. „Podporujeme legitimně zvolené vůdce a vyzýváme k respektování výsledků parlamentních voleb z listopadu 2020,“ napsal Zeman. Ve stejném duchu se začátkem února vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, stejně jako řada dalších demokratických zemí.

Zeman také v dopise Su Ťij ujistil, že Česká republika udělá vše, co je v jejích silách pro propuštění tamních politických vězňů. Usilujeme o okamžité a bezpodmínečné propuštění všech zadržených politiků, aktivistů, obránců lidských práv, novinářů a umělců. Společně s globální komunitou využijeme všechny dostupné diplomatické nástroje pro návrat Myanmaru na cestu k demokracii,“ napsal český prezident.

Vojenský puč v Barmě / Myanmaru proběhl 1. února, kdy měl poprvé zasednout parlament, zvolený v řádných volbách v listopadu. Ve volbách drtivě zvítězila Národní liga pro demokracii vůdkyně Su Ťij, kterou nyní pučisté drží v domácím vězení. Podle vojáků ale volby doprovázela hrubá pochybení.