Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Bývalý francouzský prezident Sarkozy byl odsouzen k ročnímu vězení za korupci

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v pondělí shledán soudem v Paříži vinným z korupce a obchodováním s vlivem. Soud mu uložil tříletý trest, přičemž jeden rok dostal nepodmíněně. Exprezident se provinil tím, že se snažil nelegálně získat informace od svého soudce, za což mu sliboval podporu při kandidatuře na lukrativní post v Monaku.

Podle soudu je Sarkozy vinným z pokusu o uplácení soudce a z nedovoleného ovlivňování. V případu jsou dalšími obžalovanými někdejší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert. Trojice mezi sebou podle francouzské justice uzavřela nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014.

Sarkozy a Herzog se údajně od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Soud uvedl, že Sarkozy bude mít možnost požádat o odpykání trestu doma s elektronickým náramkem. Obžaloba pro někdejšího šéfa Elysejského paláce žádala odnětí svobody v délce čtyř let, z toho dva roky podmíněně.

Šestašedesátiletý Sarkozy je v novodobé historii země po Jacquesu Chirakovi druhým bývalým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce. Sarkozy navíc čelí dalším obviněním – před soudem má stanout v kauze označované Bygmalion kvůli podezření z ilegálního financování prezidentské volební kampaně v roce 2012. Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) také 15. ledna oznámil, že Sarkozyho vyšetřuje v souvislosti s jeho poradenskou činností v Rusku.