Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přijal Václava Klause mladšího, hovořili o epidemii i volebním zákoně

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal předsedu hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Diskutovali spolu o volebním zákoně, koronaviru a také o aktuální politické situaci. Zeman se podle Klause mladšího při úpravě volebního zákona kloní spíše k variantě s více volebními obvody. Trikolóra naopak prosazuje jediný obvod.

Schůzky se s Klausem ml. účastnil také Zdeněk Koudelka, expert Trikolory na otázky ústavního práva. Po setkání s prezidentem uspořádali Klaus s Koudelkou improvizovanou tiskovou konferenci na Hradčanském náměstí před Pražským hradem.

Klaus zdůraznil, že se s prezidentem shodli na tom, že nejdůležitější je, aby se volby vůbec konaly. „My podporujeme jeden volební obvod. Přijde nám to nejlepší a nejspravedlivější v současné situaci. Případně jako ústupek ještě navrhujeme volby ve třech historických zemských krajích,“ podotkl.

„Pan prezident řekl, že by ho varianta jednoho volebního obvodu nerozčílila. On sám se ovšem spíš kloní k více volebním obvodům kvůli vytváření nových politických talentů v krajích,“ vysvětlil Klaus pohled hlavy státu.

Změna volebního zákona je nutná kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který část volebního zákona zrušil. Zákonodárci musejí v zákoně zejména nahradit způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Většina sněmovních stran se vyslovuje pro zachování 14 volebních obvodů, vláda ale poslancům předloží i druhý návrh, který počítá jen s jedním volebním obvodem. „My preferujeme jeden volební obvod, případně tři tradiční spolkové země Čechy, Moravu a Slezsko,“ řekl Klaus.